Aby poznać zasady działalności Koła Naukowego oraz dowiedzieć się czegoś więcej o nowej Akademickiej Pracowni Kosmetologicznej WSNoZ, rozmawiam z mgr Izabelą Rodak, opiekunką studiów na kierunku Kosmetologia Nowoczesna, absolwentką naszej Uczelni oraz UMK CM, obecnie będącą w trakcie przewodu doktoranckiego, członkinią Krajowej Izby Kosmetologii oraz tytułowaną specjalistką w swej dziedzinie (ponad 52 certyfikaty potwierdzające nabyte specjalistyczne umiejętności i wiedzę).
Mateusz Zyśk: Pani magister, decyzją władz WSNoZ zostało powołane jedyne w północnej Polsce Akademickie Koło Naukowe Kosmetologii, którego jest Pani opiekunem. Jaka przyświeca temu działaniu idea? Czym Koło miałoby się zajmować?
Izabela Rodak: Przyjęcie stanowiska opiekuna studiów to dla mnie również ważny punkt w karierze zawodowej kosmetologa. Kiedy opuszczałam mury WSNoZ, moim celem były aktywna praca w zawodzie i stałe samodoskonalenie – tego nauczyłam się tutaj w trakcie studiów, i takie wartości pragnę przekazywać naszym studentom. M.in. to właśnie stąd pomysł utworzenia Akademickiego Koła Naukowego Kosmetologii – pragnę, aby nasze studentki miały jeszcze szersze możliwości samorozwoju, pogłębiania wiedzy z interesujących je dziedzin, kształcenia się pod kątem pracy naukowej, integracji w środowisku akademickim… Można długo wymieniać, jakie cele stawia przed sobą nasze Koło. Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie internetowej w zakładce Akademickie Koło Naukowe Kosmetologi, w Statucie Koła.
M.Z.: Akademickie Koło Naukowe Kosmetologii WSNoZ jest obecnie jedynym takim kołem naukowym w północnej Polsce. Z czego to wynika?
I.R.: Sama zadawałam sobie to pytanie wielokrotnie. Koła naukowe związane z kosmetologią znajdują się we Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie, Katowicach, Lesznie i Poznaniu. Także w całej północnej części kraju brakuje takiego koła. Być może wynika to z braku świadomości potrzeb kosmetologów w innych uczelniach. Nie chcę tu nikogo oskarżać o ignorancję – w żadnym wypadku. Niemniej, oprócz paru wyjątków, uczelnie niepubliczne w naszym regionie nie stawiają na rozwój naukowy, a jedynie na kształcenie, często dla samego kształcenia. Jeżeli mówimy o uczelni, jako o środowisku akademickim, nie można tworzyć uczelni wyższej, która funkcjonuje jak zwykła szkoła i pomija prace badawcze i naukowe w swojej działalności. „Wyższa” do czegoś zobowiązuje, a nasza Uczelnia doskonale wie, do czego.
M.Z.: Przed AKNK stoją ważne cele, które wymagają odpowiednich pracowni, zaplecza laboratoryjnego i warunków do badań, w tym kontaktów z właściwymi dla prowadzonych przedsięwzięć firmami – czy nasza Uczelnia to wszystko zapewnia?
I.R.: Uczelnia posiada moim zdaniem, jedną z najlepiej wyposażonych pracowni kosmetologicznych w Polsce. Udało nam się nawiązać długoterminową współpracę z francuską firmą M’onduniq. Dodatkowo współpracujemy z Semilac oraz Makeup Revolution. Studentki mają możliwość nauki na najnowocześniejszych sprzętach. Poza podstawową aparaturą kosmetyczną posiadamy karboksyterapię, mezoterapię mikroigłową, infuzję tlenową, fale radiowe oraz zabieg wyszczuplająco-modelujący, który łączy w sobie cztery technologie: fale radiowe, promieniowanie IR, masaż ssąco-próżniowy oraz mechaniczny masaż rolkami. Mogę zdradzić, że to jeszcze nie koniec inwestycji.
M.Z.: Jestem pod wrażeniem – to znacznie więcej niż mogą zaoferować same studia na jakiejkolwiek innej Uczelni w naszym regionie. Czy uważa Pani, że takie Koło jest potrzebne? Czy uczestnictwo w nim może mieć wpływ na dalsze losy zawodowe naszych studentów Kosmetologii Nowoczesnej?
I.R.: Dla osób (takich jak ja), które wiedzą czego chcą oraz dla których kosmetologia jest pasją, a nie tylko pracą takie koło jest bardzo potrzebne. W ramach koła będziemy prowadzić badania naukowe, co z jednej strony da członkom niesamowite doświadczenie praktyczne, ale również pozwoli się rozwijać. Koło będzie także pisało artykuły naukowe, więc jeśli ktoś myśli o karierze naukowej to również ogromna szansa.
M.Z.: Gdzie można się zapisać?
I.R.: Wniosek członkowski można złożyć osobiście, wysłać na maila koła naukowego bądź złożyć na oficjalnym spotkaniu organizacyjnym, które odbędzie się w czwartek, 14.12, o godzinie 18:00.
M.Z.: Dziękuję Pani magister za poświęcony mi czas oraz zapraszam do zapoznania się z informacjami dotyczącymi AKNK WSNoZ na naszej stronie: www.uczelniamedyczna.pl w zakładce: AKNK.