Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami to działająca przy Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu instytucja, która zajmuje się pomocą i wsparciem dla studentów z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Biuro działa w oparciu o ustawę o szkolnictwie wyższym oraz w oparciu o zasady równego traktowania i niwelowania barier dla studentów z niepełnosprawnościami.
Głównym celem Biura ds. osób z niepełnosprawnościami jest zapewnienie równej szansy na edukację dla studentów z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz wsparcie ich w codziennym funkcjonowaniu na terenie uczelni. Biuro działa w sposób holistyczny, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby każdego studenta i oferując różnego rodzaju wsparcie merytoryczne oraz organizacyjne, np. zapewnienie dostępności do pomieszczeń, sprzętu i narzędzi, jak również specjalistycznych konsultacji z nauczycielami akademickimi czy psychologiem.
Działalność BON skierowana jest do osób posiadających orzeczenie ustalające stopień niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.).
Współpraca z Biurem ds. osób z niepełnosprawnościami jest dobrowolna i gwarantuje studentom z niepełnosprawnościami komfort nauki oraz pełne wykorzystanie swojego potencjału edukacyjnego.
Do zadań BON należy:
- gromadzenie i weryfikacja dokumentacji dotyczącej studentów i doktorantów niepełnosprawnych,
- podstawowa obsługa niepełnosprawnych studentów, doktorantów i kandydatów na studia,
- podjęcie działań na rzecz dostosowywania budynków i terenów uczelni dla osób z niepełnosprawnością ruchu i wzroku,
- organizowanie stanowisk komputerowych oraz innych specjalistycznych rozwiązań technicznych dla studentów i doktorantów niepełnosprawnych,
- wypożyczanie sprzętu specjalistycznego studentom i doktorantom niepełnosprawnym,
- współpraca z pracownikami naukowo-dydaktycznymi uczącymi niepełnosprawnych studentów i doktorantów,
- aktywizacja społeczna i zawodowa niepełnosprawnych studentów oraz absolwentów,
- prowadzenie w środowisku osób niepełnosprawnych akcji promocyjnych w celu pozyskania kandydatów na studia,
- opieka nad organizacją studencką zrzeszającą studentów niepełnosprawnych,
- koordynowanie uczelnianych projektów i przedsięwzięć dotyczących niepełnosprawnych kandydatów, studentów, doktorantów, absolwentów oraz pracowników,
- podejmowanie innych działań związanych ze stwarzaniem studentom i doktorantom będącymi osobami niepełnosprawnymi, warunków do pełnego udziału w procesie kształcenia.